Cefrehordók


 

A cefrés hordó nem csak pálinkafőzéshez, hanem zöldségek savanyításához is kiváló

A cefrehordó (egyéb elnevezései pálinkás hordó, fermentáló hordó) – mint neve is mutatja – a házi alkoholkészítés (pl. pálinkafőzés) alapvető kelléke. Az Agrowebshop kínálatában a kisebb méretű menetes tetejű 10-60 literes űrtartalommal, a nagyobb méretű csatos hordó pedig 60-220 literes méretben kapható.

Mi az a cefre hordó?

A cefrés hordó egy nagyméretű (60-220 liter), erős műanyagból készült, hordó formájú tárolóedény, jellemzően füllel és nagyméretű, zárható (mentes vagy csapos) tetővel van ellátva.

A jól záródó tető ezt a fajta műanyag hordót különösen alkalmassá teszi mindenféle fermentációs folyamathoz.

Mi az a fermentálás?

A fermentálás egy olyan biokémiai folyamat, amely során különböző mikroorganizmusok (például élesztők vagy baktériumok) a szénhidrátokat (például cukrokat) alkohollá, savakká vagy más anyagokká alakítják át, miközben energiát nyernek a növekedésükhöz és életben maradásukhoz.

A kiinduló termék és a lebontást végző mikroorganizmus típusától függően a fermentálás eredményeként egymástól teljesen különböző dolgok jönnek létre. Fermentálás hatására jönnek létre például egyes alkoholos italok (sör, bor, pálinka), savanyított ételek (savanyú káposzta, kovászos uborka), tejtermékek (joghurt) és más termékek (szójaszósz, ecet, kovász) is. A fermentálás egy igen nagy jelentőségű eljárás, ami kiemelt szerepet játszik az élelmiszeriparban, valamint az egész emberi kultúrában is, mivel lehetővé teszi a különböző ételek és italok előállítását és tartósítását.

A különböző fermentációs folyamatokhoz különböző típusú mikroorganizmusok tartoznak, amelyek felelősek az adott fermentációs cél eléréséért.

Pálinkafőzés

A pálinkafőzés esetében például az élesztők dominálnak. A műanyag cefrés hordóba bezárt nagy mennyiségű gyümölcsből az élesztők alkoholt és széndioxidot termelnek a gyümölcsben lévőcukrok erjedése során. A cél az alkohol előállítása, amit főzés útján nyernek ki a cefréből.

Savanyítás

A savanyított ételek fermentációjában tejsavbaktériumok vagy más tejsavtermelő mikroorganizmusok játszanak főszerepet. Ha káposztát, karfiolt vagy uborkát zárunk a cefrehordóba, akkor a tejsavbaktériumok a cukrok erjedése során tejsavat állítanak elő, ami savanyítja az élelmiszert és segít tartósítani azt.

Az élesztők tehát alkoholt termelnek, míg a tejsavbaktériumok savanyítják az ételeket. Az alkoholos erjedés során az alkohol előállítása a cél, míg a savanyított ételeknél a savanyítás és tartósítás.

Miért alkalmas a cefrés hordó a fermentáláshoz?

A zárható műanyag hordók szerepe a fermentálásban több szempontból is fontos.

Elzárja tartalmát az oxigéntől

A fermentálás során az élesztőknek, tejsavbaktériumoknak oxigén nélküli környezetre van szükségük a hatékony munkához. Az oxigén jelenléte a mikroorganizmusok működését akadályozhatja, és nem kívánt mellékízek kialakulásához vezethet. A zárható cefre hordók megakadályozzák az oxigén bejutását az erjedő cefrébe, így megőrzik az erjedés folyamatának integritását.

A tökéletesen légmentes záródás érdekében vásároljon cefrés hordóinkhoz extra gumitömítést!

Megakadályozza a szennyeződések bejutását

A jól záródó menetes vagy csatos tetők megakadályozzák a külső szennyeződések bejutását a cefrehordó belsejébe, ami a tartalom megromlásához, a fermentációs folyamat leállásához vezethet.

A folyamat ellenőrzése, nyomon követése

A zárható, műanyag hordók lehetővé teszik a fermentálási folyamat pontos ellenőrzését, mivel tartalmának aktuális állapota könnyen nyomon követhető, megfigyelhető. Ez lehetővé teszi például az erjedési hőmérséklet szabályozását, amivel befolyásolhatjuk a pálinka minőségét. Általában magasabb hőmérsékleten az erjedés gyorsabban zajlik le, ami magasabb alkohol tartalmú, viszont erősebb, „maróbb” ízű pálinkát eredményez. Az alacsonyabb hőmérsékleten lassabb az erjedés, alacsonyabb az alkoholtartalom, viszont selymesebb, gyümölcsösebb, harmonikusabb ízű a végeredmény.

Menetes és csatos cefrés hordók

Az emberek évszázadok óta készítenek alkoholt. A folyamat egyik legfontosabb lépése a cefrés hordóban való érlelés. A cefre hordóknak alapvetően két típusa van, a menetes tetejű és a csatos tetejű.

A menetes tetejű cefre hordók kisebb méretűek, űrtartalmuk az Agrowebshop kínálatában 10 és 80 liter között mozog. Többnyire füllel vagy valamilyen fogó résszel kaphatók, hiszen méretük még lehetővé teszi a kézi mozgatást. Nyílásuk jóval kisebb, mint a csatos hordóké.

A csatos tetejű cefre hordó jóval nagyobb méretű (60-220 liter) és nem betöltő nyílással rendelkezik, hanem gyakorlatilag levehető az egész teteje. Emiatt vödörrel is könnyedén adagolhatjuk a cefrét, biztosan nem megy mellé. Egyszerűen zárhatók és nyithatók, így gyorsan ellenőrizhetjük az érlelési folyamatokat. A külön kapható gumi tömítéssel teljesen légmentesen záródóvá tehetjük.