Akciós áron: csirkeháló, csibedrót, kerítésháló

Fém kerítéshálók


 

Bemutatkozik a csirkeháló

A csirkeháló (más szóval csibeháló, tyúkháló) a drótfonat kerítések legvékonyabb huzalból készült, leggyengébb változata. Elsősorban baromfiólak, ketrecek, csirketartó telepek elkerítéséhez, ragadozók távol tartásához kínál egyszerű, tartós, költséghatékony megoldást.

Fontos azonban, hogy nemcsak a baromfiudvarok, kertek körül akadhatunk bele. Építkezéseken, vakolaterősítő munkakörben is szokás ugyanis alkalmazni – innen a rabicháló kifejezés – sőt, akár vasbeton készítéséhez is felhasználható. Térelválasztó dekor háló funkciójában ingatlanok, kertek körül is egyre gyakrabban találkozni vele.

Egyszóval az egyszerű csibeháló nagyszerű szolgálatot nyújt többféle feladatkörben is. Ugyanakkor bármennyire is hétköznapi teremtésről beszélünk, mégsem egészen mindegy, mi alapján, milyen szempontokat mérlegelve választunk a különböző hálók között. A huzal anyaga, bevonata, vastagsága, a lyukméretek, adott esetben a belátásgátló elemek sajátosságai mind lényegesek a leendő kerítés tartóssága, funkcionalitása, esztétikája szempontjából. Ezért, hogy segítsünk a választásban, az alábbiakban végigvesszük a fontosabb tudnivalókat a tárgyban.

Mi az a csirkeháló, miért jó, és mire használható?

A csirkeháló kb. 0,6-0,8 mm vastagságú műanyag vagy fémhuzalból készült drótfonat. Különböző méretű tekercsekben, gépi szövéssel készül. A huzalok közötti szemek mérete általában 15-40 mm (bár léteznek apróbb szemű változatok is, ezek aluminium háló néven lehetnek ismerősök). Alakjuk hatszög, négyzet, vagy méhsejtes formát vesz fel; ezek jellemzően a párhuzamos oldalon csavart erősítéssel rendelkeznek. Mindezen paramétereiből származik a csibeháló számos remek tulajdonsága. Vagyis az, hogy:

  • Átengedi a fényt, biztosítja a levegő áramlását, mégis erős, tartós.
  • Formázható, így könnyen alkalmazkodik a különböző tereptípusokhoz, domborzati viszonyokhoz, illetve rugalmasan torzulva képes ellenállni a behatásoknak.
  • Egyszerűen, alapozás vagy tartóoszlopok felállítása nélkül telepíthető, ennélfogva bármikor áthelyezhető, vagyis alkalmas akár ideiglenes kerítésnek is. Könnyen, ollóval, drótvágóval is méretre szabható.
  • Hálós kialakításának köszönhetően könnyen befuttatható dísznövényekkel, így az esztétikai értéke egyszerűen fokozható.
  • A csirkeháló ár lényegesen barátibb más kerítéstípusok költségeihez képest.

Fenti erényeinél fogva tehát remek választást jelent – különösképpen a következő célokra:

  • Kistestű haszonállatok – csirkék, pulykák, kacsák, nyulak – védelme a ragadozóktól. A hálónyilások megakadályozzák, hogy a kutyák, macskák, rókák bejussanak a területre és kárt tegyenek a jószágokban. A csibedrót ugyanakkor ólak, ketrecek tetejére helyezve a ragadozómadarak ellen is hatékony védelmet nyújthat.
  • A haszonállatok mellett a háziállatok – a kutya, macska, vadászgörény – szökésének megakadályozása, a tiltott területekre való bejutásuk meggátolása is lehet a csirkeháló feladat.
  • A tyukhalo kerti növények, a pázsit, a virágágyások védelme során, a baromfik, nyulak, szarvasok, madarak prédálásával, károkozásával, rágáskárukkal szemben is jó szolgálatot tehet.
  • Kreatív módon is felhasználható a kerti dekorációban térelválasztó elemként. Például növényeket lehet rá felfuttatni, ezzel természetes hatást kölcsönözve a kerítésnek és környékének.
  • A meglévő kerítés megerősítésére, a rések, hézagok kitöltésére is alkalmazható a csibehalo.
  • A nagyon apró szemekből font termékek szúnyogháló céljából, valamint izzók letakarására, rovarhálók javítására is alkalmazhatók.
  • Leterítése által extra tapadás biztosítható a csúszós lépcsők, teraszok számára.
  • Hálós vakolás (rabicolás) során az elhelyezésével hatékonyan megelőzhető a vakolatréteg kiszáradása, repedezése. (Bár tudni kell, hogy a háló Faraday ketrecként viselkedik, vagyis gyengíti a WiFi- vagy rádiófrekvenciás jelet). A sűrű fémháló segítségével akár gyengébb vasbeton is készíthető.

Mindezen remek tulajdonságai ellenére azonban a csibeháló sem minden esetben tökéletes. Nagyobb testű jószágok vagy ragadozók számára ugyanis nem feltétlenül jelent áthatolhatatlan akadályt. Probléma lehet az is, hogy az alapozás hiánya miatt az földtúrásban jeleskedő állatok könnyen átbújhatnak alatta. (Legalábbis ha nem ássuk néhány tízcentiméter mélyre a kerítés alját.) Fontos, hogy a cinkkel bevont huzal károsíthatja a kerítés rágására hajlamos jószágok egészségét.

A csibeháló kiválasztásának szempontjai

A csirkeháló kiválasztása során több szempontot is érdemes megfontolni, ha szeretnénk a céljainknak, elvárásainknak leginkább megfelelő terméket megtalálni. Nézzük, mely tényezőkre érdemes figyelni a vásárlás előtt!

Anyag

A csibeháló anyaga határozza meg az adott termék tartósságát, időjárásálló képességét. A legtöbb rács könnyű fémből készül, bár léteznek acél és műanyag huzalból font változatok is. Fontos, hogy mindenképpen rozsdamentes tulajdonságokkal rendelkező rácsokat keressünk, különben a kültéri használat során a nedvesség hamar kár okozhat. A terméknevekben szereplő horganyzott, galvanizált kifejezés azt jelenti, hogy a huzal cinkbevonatot kap (a cink nyelvújítás kori megfelelője a horgany.) Vagyis a horganyzott termékek esetében a rozsda nem közvetlenül a háló anyagát, hanem ezt a köztes cinkréteget támadja meg.

Huzalvastagság

A huzalvastagság határozza meg a termék szilárdságát, fizikai behatásokkal szembeni ellenállóképességét. Minél vastagabb a drót, annál hatékonyabb védelmet nyújt a kártevők ellen, annál kevésbé valószínű, hogy a jószágok átrágják magukat rajta. Fontos azonban, hogy a vastag huzal növelheti a termékek súlyát, így nehezebbé teheti a háló telepítését, költöztetését. 

Szemméret

Nagyon fontos szempont a hálónyílás mérete is. A nagyobb szálak közötti lyukméret egyszerű telepítést tesz lehetővé, de kevésebb védelmet biztosít a kártevők ellen. Vagyis minél kisebb a fémszelvény, annál nagyobb biztonságot nyújt. Tehát például egy 50 mm szemméretű hálón keresztül egy sólyom könnyedén elragadhat egy kiscsirkét. Ezt a bravúrt azonban nem tudja bemutatni, ha egy 32 mm-es ráccsal kell szembesülnie. Ablakra, ajtóra helyezve, a nagyon apró szemű hálók a szúnyogok, poloskák távoltartásában is segítségünkre lehetnek. A lekerekített sarkú, például méhsejtes alakú lyukuk egyébként különösen nagyfokú rugalmasságot, az egyenes élek pedig maximális szilárdságot és biztonságot nyújtanak.

Tekercsméret

A nagyobb lyukátmérővel rendelkező tekercsek általában 25 méter szélesek, de könnyen vághatók, méretre szabhatók. Tehát ha az ól, az udvar elkerítése során nem használjuk fel az egész gurigát, a maradék anyagot később bármikor elkövethetjük. Ha a 25 méternél szélesebb hálóra van szükségünk, a tekercseket dróttal könnyen összeerősíthetjük. Az apróbb szemű termékek 2,5 méteresek, és az előzőekben elmondottak ugyanúgy érvényesek rájuk.

Szín

Ideális esetben a csirkeháló színe harmonizál a tágabb környezete stílusával – különösképpen, ha lakott területeken került elhelyezésre. Mindazonáltal a szürkés, halványan csillogó, króm színű megoldások minden esetben esztétikus, tévedhetetlen választást jelentnek.

Telepítés

Fontos, hogy a csibeháló telepítése nagyon egyszerű, speciális eszközök nélkül bárki által elvégezhető feladat. Nem igényel sem tartóoszlopokat, sem alapozást (bár érdemes lehet néhány centi mélyre ásni). Vagyis csak ki kell a tekercset bontani, körbe keríteni vele a körbekerítendő területet, és a feladat nagy része kész is. Természetesen, ha szeretnénk extra tartást adni a hálónak, egy vízszintes feszítőhuzal, vagy rúd is jó szolgálatot tehet, bár egyáltalán nem kötelező ezek alkalmazása. Mostoha időjárási viszonyok, erős szél, havazás esetén egyébként érdemes lehet valamilyen anyaggal, műanyag fóliával letakarni az állatok fokozottabb védelme érdekében.

Dekorációs szempontok

Volt már róla szó, hogy a csibeháló növényekkel könnyen befuttatható. Tehát ha nem az ólak, baromfiudvarok elkerítésére, hanem térelválasztóként szeretnénk használni, annak sincs semmi akadálya. Különösképpen akkor nincs, ha a speciális dekorszálas megoldások között választunk. Ezek a sövényhatást keltő, maximális árnyékoló és belátásgátló funkciót biztosító termékek önálló kerítésként is alkalmazhatók, de falra, teraszra, erkélyre egyaránt rögzíthetők. Mivel szintetikus anyagokból készülnek, időjárásálló kialakítással rendelkeznek, és így alig van karbantartási igényük.

Összefoglalva

A csibeháló felhasználási lehetőségei igen széleskörűek - korántsem csak abban számíthatunk rá, hogy a ragadozók ne jussanak ingyen ebédhez a mi kárunkra. A kiskertek, virágágyások védelmétől kezdve, a térelválasztáson át, a rabichálós vakolásig bezárólag számos munkakörben jó szolgálatot tehet. Vagyis akár ideiglenes jelleggel, akár állandó segítőként számítunk rá, biztosan nem fogunk csalódni benne. Rugalmas, mégis stabil, könnyű, mégis tartós, időjárásálló, mégis megfizethető – hagyományos feladatköreiben minden tud, amit egy kerítésnek tudnia kell. Tekintse meg kínálatunkat, válassza ki az elvárásainak, a felhasználási körülményeknek leginkább megfelelő terméket, és rendelje meg kiszemeltjét még ma!